Fråga: I muslireceptet står Quinoapuffar. Var hittar man garanterat glutenfria sådana? Är det inte så att man alltid måste vara medveten om att de kan innehålla gluten så man äter på egen risk? Så är man väldigt känslig ska man undvika detta?
Dietist Åsa svarar: Quinoa är en naturligt glutenfri produkt. Det är inte ett sädesslag utan en ört, precis som bovete. Det bästa du kan göra om det står quinoapuffar i ingrediensförteckningen är att ringa tillverkaren och fråga vad puffarna innehåller. Är en produkt inte garanterat glutenfri kan den vara kontaminerad av annan produktion trots att den inte innehåller ingredienser med gluten. Så på så sätt har du rätt i att det är alltid viktigt att vara medveten om innehållet i olika produkter och att man "äter på egen risk" om man inte kan få bekräftat att en produkt är glutenfri.
Du kan också göra egen müsli. Då vet du med säkerhet att den är helt glutenfri. Du kan lägga i ren havre, boveteflingor, olika frön och nötter, torkad frukt och honung. Det finns massvis med olika kombinationer du kan testa.
Fråga: Får jag i mig alla näringsämnen med glutenfri kost eller borde jag äta vitaminer?
Dietist Åsa svarar: Det är vanligt att man funderar kring om man riskerar att drabbas av brister och bristsjukdomar när man fått celiaki/glutenintolerans som diagnos. Det finns två synvinklar man bör se det här med brister ur. Dels får man titta på hur kroppen fungerar vid en obehandlad celiaki/glutenintolerans, dels får man se på hur kosten ser ut vid en behandlad sjukdom.
Om man går med en obehandlad celiaki får man som regel ett minskat upptag av olika näringsämnen då tunntarmsslemhinnan är skadad. Vanliga brister är järnbrist med anemi som följd, låga värden av de fettlösliga vitaminerna A,D,E och K samt brist på kalcium, magnesium, zink, folsyra och vitamin B12.
Har man fått diagnosen celiaki och hjälp att hitta en bra kosthållning ska brister som regel inte vara ett problem så länge som man håller sig till en glutenfri kost som är varierad och näringstät. Det kan dock vara en god idé att komplettera med ett multivitaminpreparat, Apoteket har ett bra sortiment där man kan vara säker på att preparatet håller en god kvalitet. Det är dock viktigt att ha en bra dialog med sin behandlade läkare då det via labprover går att upptäcka om brister föreligger. Viktigt att komma ihåg är också att en vitamintablett aldrig kan ersätta en varierad kosthållning.
Fråga: Jag ska göra mjölkfri potatissallad och undrar vad jag ska använda istället för majonäs och gräddfil?
Dietist Åsa svarar: Det finns massvis med olika knep att ta till om man vill göra mjölkfri potatissallad.
Det enklaste är att göra salladen på färskpotatis och med en vinägrett istället för gräddfil till. Vinägretten gör du på vinäger, olja och smaksätter sen med valfria örter. Det är också gott att blanda i exempelvis ruccola, sockerärtor eller cocktailtomater.
Gör du egen majonnäs kan du använda den till salladen då den endast består av olja, äggula och smaksättning. Här är ett recept på en enkel majonnäs: http://recept.nu/1.119761/per_morberg/agg_mejeri/hemlagad_majonnas
Vill du ha en ersättningsprodukt för gräddfilen kan jag tipsa om Alpros naturella sojayoghurt, den kan du läsa mer om här: http://www.alprosoya.se/index.php?id=714&tx_macalproproducts_pi1[product]=251 Det finns också många andra mjölkfria ersättningsprodukter, fråga i din butik så kan de visa var, sen är det bara att botanisera friskt. Alpron är den jag själv har mest erfarenhet av och den har inte svikit mig än.
En enkel "fuskmajonnäs" gör du genom att mixa löskokt ägg med örter och olja i en matberedare. Ett bra recept, "Grön potatissallad", finns i boken "Under valnötsträdet" av Anna och Fanny Bergenström.
Fråga: Glass innehåller vanligen glukos och fruktsyrup och ibland står det efter denna info inom parantes bl.a."vete". Att äta en glass "88" där det inte är angivet inom parantes att det innehåller "vete" men för övrigt står det samma dvs glukos och fruktsyrup. Innehåller glukos och fruktsyrup ALLTID vete eller kan det variera med olika produkter? Är i såfall denna mängd farlig för glutenallergiker?
Dietist Åsa svarar: Glukossirap är en vanlig ingrediens i många produkter och särskilt i glass, som du nämner. Den finns där för att ge en söt smak men också som konsistensgivare. Glukossirap framställs av majs, ris, vete, potatis eller andra råvaror rika på stärkelse. Tidigare fanns krav på att produkter innehållande glukossirap skulle märkas med "(vete)" om sirapen framställts från denna råvara. Detta beroende på just ett eventuellt innehåll av gluten. Detta krav på märkning togs dock bort om halterna av gluten kunde påvisas vara låga. Sen 2007 behöver man inte längre märka ut vilket ursprung glukossirapen har då halterna av gluten visat sig ligga under gränsvärdena och inte utgör någon risk för glutenintoleranta.
Så som svar på din fråga: Glukossirap är inte alltid framställd från vete men kan vara det. Om så är fallet är dock halterna av gluten så låga att de inte utgör någon fara om du är glutenintolerant. Du kan med andra ord, med gott samvete, fortsätta att äta 88:an glassen.
Vill du läsa mer om glukossirap och vete kan du titta här: http://www.slv.se/sv/Fragor--svar/Fragor-och-svar/Allergi/Gluten-i-glukossirap/
Här kan du läsa mer om innehållet i 88: http://www.gb.se/iceCreamInfo.asp?icid=19
Tilläggsfråga: Uppfattar jag dig rätt att man kan äta glass (inte bara "88") som glutenallergiker även om det står vete inom parantes (vete)? Lidl har men även Coop och Hemköp glass där man anger "vete" på deklarationen. Alltså är det så små mängder i all glass av vete att man som glutenallergiker kan bortse ifrån detta trots att det står angivet (vete)? Vore tacksam för dina synpunkter runt detta.
Dietist Åsa svarar: Om det gäller just glukossirap är svaret ja, "glukossirap (vete)". Står det dock vete eller vetemjöl eller vetestärkelse på annan plats i ingredienslistan så kan produkten innehålla vete/gluten. Det gäller alltså att läsa noggrant då vetet kan ha en annan ursprungskälla än glukossirap i en del glassar.
Fråga: Finns det något märke som har glutenfri teriyakisås?
Dietist Åsa svarar: På rak arm kan jag tyvärr inte nämna något märke. Du får fortsätta leta på förpackningar så gör jag det samma. Tills vi hittar en glutenfri sås kan du testa att göra en själv.
Här är ett recept
Och här är ett till
Vetestärkelse och soja
Fråga: Jag undrar om man kan äta livsmedel som innehåller vetestärkelse. Det är ju proteinet man inte tål, men kan det finnas glutenrester även då stärkelsen används?
Och hur är det egentligen med soya, visst säger Livsmedelsverket att det inte visats innehålla gluten då man testat det?
Dietist Åsa svarar: Du har tänkt rätt, det kan finnas rester av protein i vetestärkelse. Är det en glutenfri produkt så ska dock restmängderna ligga under det så kallade gränsvärdet och då kan du äta produkten. På vissa produkter står det bara stärkelse angivet i innehållsförteckningen. Det kan innebära att produkten innehåller vetestärkelse. För att vara säker på vilken typ av stärkelse som använts är det då bäst att ringa till tillverkaren och höra efter.
Livsmedelsverket genomförde år 2000 en analys av 20 olika sojasåser och fann inga rester av gluten i dessa. Väljer du en soja från något av de större märkena ska du kunna äta den utan problem. Du kan läsa mer om vad SLV skriver om soja här: http://www.slv.se/sv/Fragor--svar/Fragor-och-svar/Allergi/Gluten-i-sojasaser/
Fråga: Jag har läst mycket om olika "mjölmixar" och kollat i olika recept, i vissa står det "mjölmix" och i andra står det "finmix" osv. är detta samma sak?
Sen undrar jag även ifall man kan köpa hem någon mjölmix som inte innehåller gluten och bara ersätta mjölmängden i ett recept med samma mängd mjölmix och sen följa receptet som vanligt?
Dietist Åsa svarar: Mjölmix och finmix används på samma sätt som vanligt mjöl, dvs vita mixer till vitt bröd och kakor, grövre mix till grövre bröd. Om jag inte missminner mig är Finmix det tidigare namnet på en av Finax mjölmixer, det går inte längre att hitta i butik. Rätta mig gärna om jag har fel.
Din andra fråga är berättigad och egentligen den springande punkten när man pratar bakning och glutenfritt. I en glutenfri mjölkmix har glutenet reducerats till att ligga under gränsvärdena. När man bakar med vanligt mjöl är det glutenet som ger brödet struktur, brödets skelett kan man säga. När glutenet tas bort får man en deg som är mer svårjäst och utan en tydlig degstruktur. Det är lite svårare att baka med glutenfria mjölmixer om man inte är van. Är det första gångerna du bakar glutenfritt skulle jag rekommendera att du följer ett recept på glutenfritt bröd till punkt och pricka. När du vant dig vid det lite annorlunda arbetssättet kan du börja experimentera på egen hand med dina egna recept. Det är alltså tyvärr inte så enkelt att det bara är att byta ut vanligt mjöl med motsvarande mängd glutenfri mjölmix. En glutenfri deg är oftast lite lösare än en vanlig deg och det är lätt gjort att man fyller på med mer mix för att få en fastare deg vilket oftast slutar med ett torrt och kompakt bröd. För att hjälpa konsistensen på vägen kan man tillsätta olika fibertillskott som exempelvis Husk.
Det finns säkert någon på forumet som kan tipsa om ett bra recept att
börja med.
Fråga: Har haft problem med magen sedan födseln i princip. För ca 27 år sedan fick jag riktiga problem, som jag numera får i skov. Läkarna trodde att jag hade fått salmonella då men det visade negativt som allt annat de tog prover på, bakteriella sådana. Ska jag gå någonstans idag måste jag ha stenkoll på var toa finns.
Jag har börjat nu att utesluta gluten även om läkaren avrådde mig eftersom provet visade negativt, de har inte gjort någon gastroscopi. Gjort en koloscopi för många år sedan men det visade ingenting.
Kan man vara glutenintolerant även om blodprovet visar negativt?
Är det skadligt för mig att utesluta gluten om det inte behövs?
Dietist Åsa svarar: Det korta svaret är att det inte är farligt men tyvärr är det inte heller så enkelt att det är helt svart och vitt. Utesluter du alla spannmål ur din kost måste du ersätta dem med något annat för att inte tappa värdefulla källor till vitaminer, mineraler och fiber. Jag funderar också på om du äter glutenfria ersättningsprodukter som exempelvis glutenfritt knäckebröd. Gör du det får du i dig samma näringsämnen som om du åt produkter innehållande gluten. Har du däremot helt uteslutit spannmål bör du besöka exempelvis en dietist för en utredning så att din kost inte blir alltför fattig på vissa näringsämnen.
Det är tyvärr en alldeles för omfattande diskussion för att rymmas i det här frågeforumet.
Du bör också fundera på om du verkligen upplever en förbättring utan spannmål/gluten. Gör du inte det finns ingen anledning att utesluta spannmål/gluten. Det kan vara svårt att utröna detta helt på egen hand. Jag rekommenderar därför att du skriver en kost- och symtomjournal som du sen kan gå igenom med en dietist, öga mot öga.
Nya kommentarer
4 veckor 5 dagar sedan
5 veckor 1 dag sedan
5 veckor 1 dag sedan
5 veckor 4 dagar sedan
10 veckor 5 dagar sedan
17 veckor 11 tim sedan
18 veckor 3 dagar sedan
21 veckor 3 dagar sedan
22 veckor 4 dagar sedan
23 veckor 17 tim sedan